WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEW...

Rozmowy o Koperniku

KOPERNIK.TV
Za nami olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jednym z jej elementów były panele dyskusyjne poświęcone życiu i pracy Mikołaja Kopernika.

Postać Mikołaja Kopernika wciąż jest tematem ożywionej dyskusji. Z okazji Roku Kopernikowskiego, upamiętniającego 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, zorganizowano Światowy Kongres Kopernikański. Jedna z jego części odbyła się na Warmii i Mazurach. „Zajmujemy się przede wszystkim biografią, czyli tym, co właściwie już napisano, prawda, powiedziano itd. itd., natomiast, jak widać jeszcze po tych obradach, sporo można o tym Koperniku jeszcze nowego powiedzieć” – mówi prof. UWM dr hab. Andrzej Korytko, organizator olsztyńskiej części Kongresu.

Atrakcją trzeciego dnia kongresu były panele dyskusyjne odbywające się na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Pierwszy panel poświęcony był pobytowi Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim. To okres często pomijany w dyskusji, choć bardzo istotny, bo to tu Kopernik zaczął pracę nad swoją przełomową teorią heliocentryczną. „Drugi taki ciekawy wątek naszej dyskusji i panelu to były pamiątki, które tutaj pozostały, ale przede wszystkim Komentarzyk, który został napisany w zamku w Lidzbarku Warmińskim” – mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec z Muzeum Warmii i Mazur, kustosz zamku w Lidzbarku Warmińskim. Komentarzyk zawierał założenia dotyczące ruchu sfer w układzie heliocentrycznym.

Choć Kopernik najbardziej znany jest jako wielki astronom, nie można mu odmówić biegłości również w innych profesjach. Drugi panel dyskusyjny poświęcony był działalności prawniczej Mikołaja Kopernika.

Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego trwała cztery dni.