WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEW...

Walka z alergią nagrodzona

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie został nagrodzony podczas uroczystej Gali Konkursu „Żagle Warmii i Mazur 2019” w kategorii „Najlepsza usługa Warmii i Mazur”. Konkurs wyłania wyróżniające się na rynku lokalnym firmy i instytucje publiczne. W tym roku szpital został doceniony za „usługę diagnostyki alergologicznej przy pomocy urządzenia Phadia 1000”.

Kapituła konkursu „Żagle Warmii i Mazur” co roku wyróżnia firmy, produkty i usługi. To forma docenienia tych, dla których rozwój regionu jest jednym z priorytetów. „Obracamy się w sferze gospodarczej, w sferze biznesu, w sferze usług, ale również w obrębie też takiego przyjaznego społecznie biznesu, innowacji, nowych technologii, dobrych pomysłów. Chcemy po prostu pokazywać, że Warmia i Mazury to nie tylko piękny krajobraz, piękna natura, to nie tylko rolnictwo” - podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyróżniony w kategorii „Usługa” olsztyński Szpital Pulmonologiczny jest jednym z nielicznych w całym kraju, w których prowadzona jest zaawansowana diagnostyka alergologiczna z wykorzystaniem systemu Phadia. „Od półtora roku w naszym szpitalu funkcjonuje nowy aparat do wykrywania alergii, Phadia, jest to wyjątkowej jakości aparat, aparat, który ma certyfikaty międzynarodowe i jest to urządzenie, które służy do wykrywania wyjątkowych alergii” - mówi Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Alergia jest określana mianem choroby cywilizacyjnej, wraz z rozwojem przemysłu zachorowalność na wszelkiego rodzaju alergie rośnie. Potrafi być bardzo niebezpieczna, w skrajnym przypadku reakcja na alergen może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Phadia to system, który ze szczegółami diagnozuje przyczyny i pomaga wyodrębnić konkretny składnik alergenu. „Dysponujemy metodą referencyjną w oznaczaniu alergenów, alergenów bardzo rzadkich, w stosunku do których nie mamy możliwości testowania klasyczną metodą. To jest bardzo wysublimowana diagnostyka alergologiczna, gdyż my w danym alergenie oznaczamy jego składniki i dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej diagnozować, ale też lepiej leczyć” - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Zakrzewska, koordynator oddziału alergologii i pulmonologii SPZGiChP w Olsztynie. Przykładem jest chociażby jad błonkówek, w którym dzięki Phadii można wyodrębnić części składowe jadu, wywołujące reakcję alergiczną u pacjenta.