WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FEDERACJI ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEW...

ARiMR ze wsparciem dla pszczelarzy

ARiMR
24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie na rok pszczelarski 2025.

Rola pszczół w świecie przyrody jest trudna do przecenienia. To właśnie te niewielkie owady odpowiadają za zapylanie nawet 87% gatunków roślin na świecie. Aby chronić te niezwykle cenne stworzenia oraz zapewnić rentowność ich hodowcom, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 24 października uruchomiła nabór wniosków na rok pszczelarski 2025. Aby przybliżyć hodowcom nowe możliwości, w Starych Jabłonkach zorganizowano III Warmińsko-Mazurską Konferencję Pszczelarską. „Stoimy przed wielkimi wyzwaniami, bo to co się dzieje, to jest problem globalny i to są zmiany klimatyczne, to jest stosowanie pestycydów. To jest też niszczenie tego środowiska naturalnego. To wszystko powoduje, że przed tym problemem musimy stanąć poważnie” – podkreśla Sylwia Jaskulska, wicemarszałkini województwa warmińsko-mazurskiego. „To niewątpliwie wniesie nową jakość w naszą wiedzę, ale oprócz tego to się też liczy integracja i na to też bardzo liczę, bo spotykamy się z kolegami, wymienimy poglądy, wysłuchamy może trochę, no niektórzy mogą mieć jakieś żale. To jest okazja, żeby to wszystko móc wypowiedzieć, a prezesa obowiązkiem jest wysłuchać” – dodaje Józef Zysk, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarzy.

W konferencji wzięli udział naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu oraz przede wszystkim pszczelarze. W trakcie dwudniowej dyskusji poruszono wiele ważnych tematów, takich jak między innymi znaczenie pszczół dla roślin i roślin dla pszczół, właściwości prozdrowotne roślin miododajnych i ich pyłków, czy jakość wosku pszczelego i architektura plastrów oraz ich znaczenie i wpływ na gospodarkę pasieczną. „Muszą być owady i muszą być rośliny, żeby było pożywienie dla owadów. My to w pszczelarskim języku nazywamy „pożytki pszczele”. Pożytki pszczele są w jednych rejonach lepsze, w innych gorsze, stąd też jedni pszczelarze mają wysokie zbiory miodu, inni mniejsze. Ale generalnie chodzi o to, aby tych roślin miododajnych, roślin pożyczkowych było w środowisku jak najwięcej i żeby była bioróżnorodność” – zaznacza dr hab. Zbigniew Kotłowski z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, profesor Instytutu Ogrodnictwa i wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

W nowym naborze na rok pszczelarski 2025 można starać się o wsparcie z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki rolnej na lata 2023-2027 w ramach siedmiu interwencji. „Interwencje te obejmują tematykę o obszarze działalności pszczelarskiej, rozpoczynając od modernizacji gospodarstw pasiecznych poprzez walkę z warrozą, kończąc na wspieraniu badawczo-naukowym, czy wsparciu w szkoleniach z wiedzy pszczelarskiej” – wymienia Justyna Jeleniewicz z biura wsparcia inwestycyjnego ARiMR w Olsztynie. W zależności od interwencji, o wsparcie mogą ubiegać się indywidualni pszczelarze lub organizacje, związki i stowarzyszenia, jednostki naukowo-badawcze i jednostki doradztwa rolniczego. „W zależności od rodzaju interwencji, środki mogą być przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia gospodarki pasiecznej, w tym gospodarki wędrownej, na zakup produktów leczniczych do walki z warrozą, na zakup matek, pakietów lub podkładów pszczelich, jak również na organizację szkoleń” – wyjaśnia Magdalena Cenacewicz z biura wsparcia inwestycyjnego ARiMR w Olsztynie.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach interwencji można składać do 22 listopada 2024 roku wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.